
Po pierwsze – zalanego telefonu nie suszymy!
Najczęściej Klienci, którzy do nas dzwonią szukając pomocy z zalanym urządzeniem, błędnie pytają o usługę suszenia telefonu po zalaniu. Jeżeli nasz ukochany smartfon wpadnie nam do wody lub zostanie zalany napojem, pod żadnym pozorem nie należy go suszyć suszarką czy na gorącym grzejniku. Suszenie przyspiesza procesy korozyjne, gdyż to nie płyn, który dostał się do elementów elektronicznych sieje nam w urządzeniu największe spustoszenie, a osad, który powstaje po odparowaniu cieczy, przez który elementy zaczynają korodować, a nawet gnić. Przykład tak przegnitej płyty głównej w wyniku suszenia mamy poniżej na zdjęciu.

Po drugie – nie sprawdzamy czy telefon po zalaniu może jednak działa!
Koronnym błędem, który niestety jest nagminnie popełniany przez naszych nieświadomych Klientów, jest próba uruchamiania telefonu po przeschnięciu. Naładowana bateria w telefonie z powodu powstałego zwarcia w wyniku ingerencji cieczy, która najczęściej przewodzi prąd bardzo szybko ulegnie wyładowaniu (to dlatego zalany telefon tak strasznie się grzeje). Po rozładowaniu telefon oczywiście przestanie pracować na zwarciu, bo nie będzie w nim prądu. I to akurat dobrze. Niestety wiele osób po wyschnięciu nie tylko próbuje włączyć urządzenie włącznikiem, ale ponadto podłącza do niego ładowarkę! Nie ma nic gorszego! O ile rozładowanie baterii telefonu w wyniku zwarcia nastąpi dość szybko, a więc problem zwarcia szybko zniknie, o tyle telefon z prądem podawanym z zasilacza już sobie w ten sposób nie poradzi. Podawanie prądu do zalanego telefonu to niemal pewna śmierć jego układu zasilania, co często powoduje nieodwracalne uszkodzenie elektroniki na płycie głównej.
Po trzecie – skoro działa, to używam telefon po zalaniu myśląc, że miałem szczęście. To błąd!
Każde zalanie urządzenia jest inne. Czasem mimo zamoczenia telefonu i dostania się cieczy do środka, wydaje nam się, że wszystko działa bez zarzutu. Wtedy cieszymy się, że mieliśmy mnóstwo szczęścia i nieświadomie używamy telefonu. To ogromny błąd. Procesy korozyjne potrafią rozwijać się miesiącami i ujawniać po długim, zupełnie bezobjawowym czasie. Przegnity telefon niestety najczęściej nie jest możliwy do uratowania lub jego naprawa często okazuje się bardzo kosztowna, a nawet nieopłacalna. Pierwszymi takimi symptomami zwiastującymi problem jest krótszy czas pracy na baterii lub niedziałająca jakaś mało istotna funkcja – latarka, żyroskop, kompas, nawigacja czy łączność bezprzewodowa WiFi. Niestety im dłużej całość koroduje, tym problemów będzie więcej, naprawa droższa, a szanse na pełne uratowanie urządzenia mniejsze.

Na czym polega naprawa zalanego telefonu?
Żaden producent, nawet ten oferujący smartfony i tablety reklamowane jako wodoodporne (tu słowo klucz – wodoodporne nie oznacza wodoszczelne!), nie daje gwarancji i nie wykona naprawy bezpłatnie w urządzeniu zalanym. Jeżeli nasz smartfon będzie miał kontakt z cieczą, prawa gwarancyjne natychmiast utracimy. Jest to zresztą jasno opisane w każdych warunkach ograniczonej gwarancji producenta na dowolny sprzęt elektroniczny. Wystarczy przeczytać. Nie warto więc marnować czasu i oddawać na gwarancję telefonu, który z powodu zalania przestał działać. Procedury w serwisach gwarancyjnych są jawne i proste – jeżeli czujniki lakmusowe przynajmniej się zabarwią od wilgoci (niekoniecznie od zalania!), naprawa w ramach gwarancji musi być odrzucona. W smartfonach znajdują się specjalne czujniki wilgoci. Wystarczy, że choć jeden z nich lekko będzie zabarwiony by producent mógł odmówić nam naprawy. Wtedy jedynym wyjściem będzie skorzystanie z usług serwisu GSM specjalizującego się w naprawach urządzeń po zalaniu. Oddając zalany telefon na gwarancję stracimy tylko czas, telefon bardziej skoroduje, a naprawa będzie trudniejsza, a przez to może być droższa.


Gdzie naprawić telefon po zalaniu w Szczecinie?


Ile kosztuje naprawa po zalaniu?
W APPLEMOBILE.PL naprawa smartfonu po zalaniu kosztuje 120 złotych brutto. Jest to kwota, którą serwis pobiera tylko w przypadku, gdy wyczyszczenie urządzenia pozwoli na przywrócenie go do pełnego działania. Jeżeli próba naprawy się nie powiedzie, wtedy Klient nie płaci nic.
Nie jestem ze Szczecina. Czy mogę wysłać telefon do naprawy?
Duże zainteresowanie usługą naprawy urządzenia po zalaniu sprawiło, że już 6 lat temu uruchomiliśmy internetowy system napraw wysyłkowych. Przez ten czas udało nam się zdobyć doświadczenie w pracy o zasięgu wykraczającym poza usługi oferowane lokalnie. Aby skorzystać z naprawy wysyłkowej wystarczy na stronie http://applemobile.pl/zglos-naprawe-wysylkowa/ zgłosić naprawę wysyłkową oraz zamówić kuriera, który odbierze uszkodzone urządzenie ze wskazanego adresu i dostarczy do serwisu APPLEMOBILE.PL.
Mam rozbity ekran w smartfonie. Pomożecie?
Oczywiście! Wymiana ekranu w serwisie APPLEMOBILE.PL jest realizowana od ręki, w czasie około 20 minut. Wystarczy przybyć do naszego punktu na ulicy Wojska Polskiego 50 w Szczecinie (wejście od Jagiellońskiej 84), a w dni robocze, w godzinach 9-17 wymienimy uszkodzony ekran bez zbędnej zwłoki i konieczności rozstawania się z telefonem na długi czas.
