Ten czas tak szybko biegnie mijają dni, miesiące, lata i wieki zmieniają się rządy i ustroje a gdyby tak stworzyć swoją cywilizacje i pokierować nią według własnego uznania? Jeśli macie takie aspiracje to koniecznie zobaczcie najnowszą grę Pre-Civilization Marble Age od Echidna LLC.
Po pierwszym uruchomieniu mamy do wyboru język, niestety polskiego nie ma, następnie nasze imię, jaką nacją zagramy – w tym momencie możemy wybrać Ateny w przyszłości mamy uzyskać dostęp do Sparty.
Gdy już zdecydujemy o tym pora na ustawienie poziomu trudności oraz wybrać dodatkowe doświadczenie, od niego zależeć będzie jakie profity uzyskamy kosztem innych.
Jeśli gramy pierwszy raz warto zapoznać się z tutorialem by poznać wszystkie niuanse i zależności jakie panują w grze.
W sytuacji gdy pominiemy samouczek gra poinformuje nas o celach jakie mamy do spełnienia by uzyskać najlepsze zwycięstwo.
Nasza cywilizacja musi się rozrastać w tym celu:
– z drzewka techniki wybieramy co w pierwszej kolejności wynajdziemy, będzie miało to wpływ na budynki jakie postawimy; punkty potrzebne do odkrycia kolejnych wynalazków uzyskamy poprzez rozrost kultury naszego państwa – miasta;
– stawiamy nowe budowle potrzebne będą do: zwiększenia populacji, stworzenia garnizonu by bronić naszych mieszkańców, rozrostu kultury;
– odkrywamy nowe miejsca wiadomo, że bez odkryć świat byłby niczym dlatego warto co jakiś czas wysłać osadników by zbadać nowe tereny i zaludnić je.
W ten sposób z czasem stworzymy nowe kolonie,
warto zdecydować czy nowe miejsce ma być kolonią dostarczającą nam więcej: jedzenia, pieniędzy z handlu, produkcji a może wojska.
– dyplomacja to podstawa bez strategicznych sojuszy oraz wymiany handlowej wiele nie zdziałamy a w sytuacji wojny zawsze warto zawrzeć pokój z wrogiem na naszych warunkach.
Czasem by poprawić nasze relacje przyjdzie nam podarować prezent.
Innym razem gdy mamy generała sami wywołamy wojnę.
Trzeba pamiętać, że na początku mamy ograniczoną liczbę ludności i musimy nią tak zarządzać by był:
– wzrostu populacji,
– ktoś zajął się kulturą,
– inny handlem,
– nie zapominając o obronności,
A bardzo trudno pogodzić to wszystko bo jeśli więcej osób przeznaczymy na wojsko wtedy odczujemy mniejszy wzrost ludności lub pieniądze zaczną nam odpływać, a poziom kultury zmaleje.
To wszystko odbije się na tym, że więcej czasu zajmie pojawienie się nowego osadnika, dłużej przyjdzie czekać na kolejne odkrycia.
Jak widać, możliwości mamy spore w zarządzaniu naszą cywilizacją od nas zależy na czym się skupimy.
Po dokonaniu stosownych wyborów by zatwierdzić i przekonać się jakie będą konsekwencje przechodzimy do następnej tury.
Co jakiś czas występują także zdarzenia losowe takie jak np. erupcja wulkanu. Przez takie sytuacje może np. wzrosnąć nasza populacja kosztem kultury.
Z lewej strony widzimy także:
– jakie przyszłe zdarzenia na nas czekają jak np. za ile tur wybuchnie wojna i ile wojsk ma przeciwnik,
– ile tur będą trwać drakońskie podatki,
– jeśli mamy odpowiednią ilość punktów cywilizacji możemy je przeznaczyć na rozwój.
Oczywiście na przestrzeni lat w zależności od naszych wyborów informacje te będą się różnić. Warto je śledzić i wykorzystać na swoją korzyść.
Czy warto zagrać tak jak najbardziej z każdą kolejną porażką lepiej poznajemy zależności jakie panują między odkryciami a pierwsze pokonanie sił wroga w tym przypadku Dorian zachęca do dalszej gry.
W momencie gdy wygramy możemy zdecydować co zrobimy z podbitą ludnością i jakie profity dzięki temu uzyskamy.
Jak widać gra czerpie całymi garściami od konkurencji w sumie to i dobrze warto uczyć się od innych.
Grafika jak dla mnie ma swój styl potrafi wywołać uśmiech i to pozytywny co najważniejsze.
Polecam wszystkim którzy lubią strategie turowe mnie w ciągła bez reszty. Poniżej przedstawiam link do filmu z gry z oficjalnego kanału Clarus Victoria producenta gry https://www.youtube.com/watch?v=z4-j32ZJZSc
Czasem zdarzyć się może, że gra przestaje reagować na wydawane polecenia sam tak miałem, że już w drugiej turze przestała działać. W tym celu warto pobrać i zainstalować ją ponownie, ewentualnie zwolnić przestrzeń dyskową a jak to nie pomoże wyzerować iUrządzenie i ściągnąć jeszcze raz. Po tym Pre-Civilization Marble Age działa już poprawnie i można cieszyć się z gry.
Chociaż poziom trudności nawet na normal nie jest w cale tak łatwy jak mogłoby się wydawać i do osiągnięcia pierwszego celu jakim jest pokonanie Dorian wymaga sporego zaangażowania.
Co ciekawe nie ma możliwości zapisu gry ucieszy to pewnie wszystkich tych, którzy lubią wyzwania w końcu w prawdziwym życiu też nie mamy takiej opcji, jedynie podczas kluczowych momentów mamy do czynienia z auto zapisem np. podczas ataku nieprzyjaciół.
Dla zainteresowanych Pre-Civilization Marble Age jest sequelem gry Pre Civilization Bronze Age.
[asa_item id=”948664969″ more_info_text=”open in App Store…”]