Studio deweloperskie VFX Warrior wypuściło jak do tej pory pierwszą aplikację na iPhone`a 5, 5C i 5S dzięki, której mamy możliwość nagrywania filmów już nie w rozdzielczości Full HD a 2K jest to przełomowe rozwiązanie.
Przyjrzyjmy się co takiego możemy zrobić z pomocą Ultrakam The Professional Camera App mając iPhone`a 5S:
Już przy pierwszym uruchomieniu dokonujemy wyboru czy z aplikacji chcemy korzystać jako amator i dla zabawy a może jako profesjonalista – w tym trybie wskazany jest statyw.
Z Ultrakam możemy nagrywać filmy w formacie M-JPEG (Motion JPEG to format wideo stworzony specjalnie do kompresji każdej klatki osobno jako obraz JPEG, który szybko zwiększa rozmiar pliku. Konkretnie, minuta materiału 2K M-JPEG z prędkością 24 klatek na sekundę zużywa nawet do trzech gigabajtów przestrzeni pamięci tak top-of-the-line) lub H.264 (iFrame)
W ustawieniach mamy możliwość wyboru trybu: Film, Timelapse, Slow Motion.
W każdym z nich ustawiamy ilość klatek na sekundę; jaki kodek chcemy wykorzystać; jakość nagrania i w jakiej rozdzielczości ma być nasz film.
Dla leniwych po lewej stronie wybierając ustawienia mamy pięć ikonek gdzie program za nas wybierze odpowiednie parametry a my skupimy się na wyborze tylko jakości od najlepszej do najgorszej: XQ – najlepsza, HQ, MQ, LQ i Web.
Różnice w poszczególnych trybach:
Film: ilość klatek (FPS) 20, 24, 30; przy wybraniu M-JPEG mamy dostępną rozdzielczość (Scale) 1936×1446 przy ustaleniu jej na 100%, natomiast przy kodeku H.264 Scale 100% wzrasta nam do 2240×1672 mamy też opcje nagrywania dźwięku w stereo o jakości płyty CD Audio L-PCM 44.1K;
Timelapse: tu ustawimy odstęp między przechwytywaniem i prędkość jak również ilość klatek na sekundę od 6 do 30 FPS, obraz nagrywany jest w rozdzielczości 2592×1936 dla M-JPEG i H.264
Slow Motion: wybieramy ilość FPS 12, 24, 30 i 120 tu maksymalna dostępna rozdzielczość to 1280×720 na obu kodekach (M-JPEG i H.264).
Podczas kręcenia można włączyć lampę błyskową, ustawić balans bieli, automatyczną ekspozycje i auto focus lub samemu dostosować te ustawienia przesuwając po ekranie według potrzeb odpowiednią ikonę.
Po nagraniu interesującego nas materiału mamy możliwość obejrzenia go w aplikacji a nawet wykonania zdjęć interesującego kadru z gotowego filmu.
Mając zainstalowaną na drugim telefonie dodatkową aplikacje Ultrakam Bluetooth Remote Control możemy z jej pomocą przez bluetooth sterować Ultrakam The Professional Camera App – aplikacja do sterowania jest dodatkowo płatna.
Wybierając tryb profesjonalny potrafi się zaciąć przy nagrywaniu w okolicach 14 sekundy w trybie Film na każdym kodeku to jest niedopuszczalne w tak drogim programie i nie były to sporadyczne zacięcia ale ciągle się powtarzały. W trybie amatorskim nie odnotowana takich problemów.
Do poprawnego otwarcia filmów na komputerze wskazane są najnowsze kodeki inaczej obraz z trybu profesjonalnego nie wyświetla się poprawnie co ciekawe w amatorskim takich problemów nie stwierdzono.
Ciekawostka w momencie jak podpinamy iPhone`a do komputera i chcemy skopiować film z folderu Ultrakam w iTunes na dysk twardy jest on pozbawiony dźwięku nie wiedzieć czemu ścieżka dźwiękowa jest w oddzielnym pliku a nie w filmie. Odtwarzając go w programie normalnie wszystko jest ładnie połączone w całość.
iPhone 5s i 16gb wolnej przestrzeni to zdecydowanie za mało na kręcenie dłuższych filmów bardzo szybko można go zapełnić. Miejmy nadzieje, że uda się producentowi ograniczyć apetyt programu na przestrzeń dyskową w naszych urządzeniach.
Podsumowując Ultrakam The Professional Camera App jest to wyjątkowa aplikacja, która wymaga niestety jeszcze poprawy jeśli tylko deweloper usunie bolączki wieku dziecięcego można się zastanowić nad kupnem tego programu, gdyż jakość nagranych filmów stoi na wysokim poziomie a wtedy kto wie może całkowicie zrezygnuje ze standardowej aplikacji.
[asa_item id=”824589326″ more_info_text=”open in App Store…”]