Firma Phase One zaprezentowała najnowszą odsłonę swojego oprogramowania do obróbki zdjęć – Capture One 22. Wśród nowości znajdziemy między innymi obsługę łączenia panoram i zdjęć HDR
Pierwsza nowość to automatyczne łączenie panoram (w oparciu o pliki źródłowe w formacie RAW). W dalszym ciągu użytkownik ma sporo kontroli nad mechanizmem łączenia. Na co warto zwrócić szczególną uwagę to, to że wynikowy plik zapisywany jest w formacie DNG i zachowuje elastyczność jeśli chodzi o postprodukcję. Maksymalnym obsługiwanym rozmiarem wynikowych zdjęć jest 715 megapikseli, a maksymalną dopuszczalną szerokością 65000 pikseli
Drugą nowością jest funkcja automatycznego składanie obrazów typu HDR ze zdjęć składowych różniących się ekspozycją (tutaj także plikamj źródłowymi mogą być RAWy). Wynik operacji zapisywany jest w formacie DNG i oferuje sporo większą rozpiętość tonalną niż pojedyncze zdjęcie.
Trzecia nowość to funkcja automatycznego obracania zdjęć. Wykorzystuje ona algorytm sztucznej inteligencji, żeby na tej podstawie stwierdzić, jaka orientacja jest prawidłowa. W zamyśle powinna oszczędzić użytkownikom ręcznego obracania kadrów, w przypadku których informacja o orientacji nie zapisała się prawidłowo podczas fotografowania.
Kolejną funkcją dostępną w Capture One 22 jest bezprzewodowy tethering dostępny dla użytkowników wybranych modeli aparatów Canona (EOS R5, R6, R3, R, EOS-1D X Mark II i III oraz lustrzanki EOS 5D Mark IV i EOS 90D). By z niego skorzystać, musimy podłączyć aparat do sieci za pomocą hostspotu 4G lub 5G utworzonego na smartfonie lub, w przypadku modelu EOS R5, korzystając z oferującego łączność bezprzewodową gripa Canon WFT-R10B.
Oprócz tego poprawiono wydajność pracy z katalogiem krótsze czasy przeszukiwania folderów. Pojawia się także nowy serwis Capture One Live, który pozwoli na szybkie dzielenie się wykonanymi zdjęciami przez przeglądarkę w celu podglądu czy oceny, co ułatwić ma zdalną pracę z klientem.
Oprogramowanie Capture One Pro 22 zakupimy z licencją dożywotnią w cenie 349 euro. Można też wybrać model abonamentowy za 29 euro miesięcznie lub 219 euro rocznie.
Oprócz pełnej wersji Capture One Pro 22 dostępne są też warianty ograniczone do aparatów konkretnego producenta. Dostępne opcje to Capture One 22 Fujifilm, Capture One 22 Nikon oraz Capture One 22 Sony. W ich przypadku cena za dożywotnią licencję wynosi 229 euro, a abonament wyniesie nas 23 euro miesięcznie lub 169 euro rocznie. Tutaj możesz wybrać wersje dla każdego aparatu lub do wybranego modelu.
Polecam każdemu nie tylko fotografom tu taj można zobaczyć zdjęcia mojego autorstwa oraz postprodukcję wykonaną w aplikacji.