Mamy jesień, nie tak dawno była zmiana czasu a to wszystko rodzi wcześniejszą porę zapadania zmroku przez co robienie zdjęć iPhone`m lub co ostatnio i w naszym kraju staje się modne iPad`em jest utrudnione.
Nie od dziś wiadomo, żeby zrobić dobre ujęcie sprzętem mobilnym trzeba dobrego oświetlenia ale co zrobić gdy takiego nie ma? Użyć NightCap Pro ale czy na pewno ta aplikacja nam w tym pomoże postaram się odpowiedzieć w poniższej recenzji a teraz pokrótce przedstawie co takiego w niej jeszcze znajdziemy.
Z poziomu programu możemy wykonać zdjęcia lub nakręcić filmy i to używając przedniej lub tylnej kamery przejść do wykonanych fotek. Mamy też takie opcje jak focus, ekspozycja, balans bieli, spust aparatu i suwak przybliżenia – bardzo fajnie rozwiązane niczym w aparacie cyfrowym.
To były podstawy a teraz pora na najważniejsze tryby, które mają wpływ na nasze przyszłe zdjęcie czyli:
– Grain Reduction – redukcja ziarna,
– Light Mode – natychmiast poprawia jasność światła przy zachowaniu szczegółów obrazu,
– Night Mode – tryb nocny wzmacnia oświetlenie tam gdzie prawie nic nie widać po włączeniu w to miejsce trafia więcej światła,
Tryby kamery: standardowe zdjęcia, dłuższa ekspozycja przydatne do przechwytywania ujęć gdy mamy do czynienia ze słabym światłem, idealne dla poruszających się obiektów. Tryb śladu świecenia dla fajerwerków co pozwoli na tworzenie zdjęć korzystając z tras pozostawionych przez przesunięcie źródła światła. Przydatny do robienia fotek z nieograniczonym czasie ekspozycji.W opcjach ustawimy geolokalizacje, dodamy lub zmniejszymy poziom światła i redukcji szumów aby zdjęcia charakteryzowały się mniejszą ilością zakłóceń, zdefiniujemy w jakim formacie nasze zdjęcia mają być zapisane: JPEG, HQ JPGE lub TIFF. Najlepszy jest ostatni a to dlatego, że jest bezstratny za to zajmuje najwięcej miejsca. Jeśli mamy statyw i też chcemy załapać się na ujęcie zawsze mamy możliwość ustawienia odliczania po jakim ma być zrobione zdjęcie. Tryb serii przydaje się gdy chcemy wybrać jeden z wielu obrazków zrobionych obiektowi, który się poruszał. Nie wolno zapomnieć o ręcznej ekspozycji i czasu naświetlenia.
Z interesujących dodatków warto nadmienić o czymś takim jak wykonanie ujęcia przy pomocy klawiszy głośności lub za pomocą pilota od słuchawek wykorzystując też te same suwaki. Dla lepszego efektu warto wykonywać zdjęcia przy użyciu statywu wtedy obraz nie będzie poruszony. Trzeba też wiedzieć, że musi być minimalna ilość światła jeśli będzie bardzo ciemno i bez źródła chociaż minimalnego oświetlenia to obraz będzie czarny i na nic nawet ta aplikacja.
1. Ujęcie wykonane bez lampy błyskowej aplikacją “Aparat”
2. Zdjęcie wykonane z lampą błyskową aplikacją systemową “Aparat”
3. Fotki wykonane przy użyciu aplikacji NightCap Pro zapisane w formacie TIFF
4. Zdjęcie wykonane przy zastosowaniu aplikacji NightCap Pro z lampą błyskową zapisane w formacie TIFFJak widać po zdjęciach jest kolosalna różnica między tymi wykonanymi przy użyciu standardowej aplikacji “Aparat” a tymi wykonanymi przy użyciu NightCap Pro mimo to należy mieć na uwadze, że iPhone w dalszym ciągu nie zastąpi nam aparatu cyfrowego.
Aplikacja jest uniwersalna, poinformuje nas nawet o ISO światła. Zdarzyło mi się na moim iPhone 5S iOS 7.1.2 że aplikacja kilka razy mi się wyłączyła i wyszła do pulpitu.
W niedługim czasie udostępnimy kody na darmowe jej pobranie na naszej stronie więc bądźcie czujni.
[asa_item id=”754105884″ more_info_text=”open in App Store…”]