Jak bardzo producenci telefonów by nie zachwalali wytrzymałości niektórych modeli, w praktyce zawsze warto zainwestować w szybkę ochronną, która chroniłaby ekran telefonu przed uszkodzeniami mechanicznymi, Szybki jedna bywają różne. Którą z nich wybrać?
Ale ten telefon jest odporny… Czy aby na pewno?
Producenci telefonów coraz częściej montują w swoich urządzeniach wzmocnione, hartowane szkło Gorilla Glass. Niestety, w przypadku upuszczenia telefonu (a przecież nikt tego nie planuje!), nawet szkło tego typu może okazać się niewystarczająca ochroną. Właśnie dlatego warto zadbać o dodatkową ochronę, w postaci szybki ochronnej. Oczywiście takiej, która nadal pozwala na obsługę samego ekranu. Koszt takiej szybki jest niewielki, a w porównaniu z ceną samego smartfona i ewentualnymi kosztami wymiany ekranu, zdecydowanie warto zadbać o takie wzmocnienie.
Szybki ochronne 2D, 3D, 5D… o co chodzi?
Oznaczenia poszczególnych szybek ochronnych odnoszą się do sposobu ich wykończenia – a więc i do tego, do jakiego kształtu ekranów będą pasować i czy będą chronić cały ekran. Jeżeli przyjrzymy się poszczególnym odmianom, to będzie to wyglądać następująco:
Szybki ochronne 2D
Ten rodzaj zabezpieczenia to szybki o prostokątnym kształcie. Prostokątnym – a więc z narożnikami. Choć szybki 2D są odporne, to siłą rzeczy nie ochronią całego ekranu, jeśli telefon posiada zaokrąglenia. Co więcej, „kanty” szybki uszkadzają się trochę szybciej, niż rogi zaokrąglone. Należy jednak zaznaczyć, iż pomimo wspomnianych zastrzeżeń, szybki ochronne 2D nadal spełniają swoją funkcję, dobrze chroniąc najważniejszą część ekranu.
Szybki ochronne 3D
W przypadku szybek 3D mamy do czynienia z zabezpieczeniem sprawdzającym się w telefonach z zaokrąglonym ekranem. W porównaniu z szybkami 2D, 3D lepiej trzyma się ekranu – i to pomimo faktu, że klej znajduje się nie na całej szybce, a jedynie na jej krawędziach.
Szybki ochronne 5D
To najlepsze rozwiązanie. Szybki typu 5D nie tylko można idealnie dopasować do telefonów z zaokrąglonymi krawędziami (co sprawia, że chroniona jest cała powierzchnia ekranu), ale tez sposób ich mocowania jest znacznie lepszy, aniżeli w szybkach 3D. O ile w tych ostatnich klej znajduje się tylko przy krawędziach, to w szybkach 5D klej znajduje się na całej powierzchni szybki. W rezultacie użytkownik uzyskuje pewność, że nie będzie problemów z wykrywaniem stopnia nacisku.
Gdzie zabezpieczyć telefon szybką ochronną?
Precyzja przy mocowaniu szybki ochronnej jest bardzo ważna, zwłaszcza jeśli Twój telefon należy do wyższej półki, a przy tym jego design jest bardzo estetyczny. Właśnie dlatego warto zadbać o to, by zajęli się tym specjaliści i gdy mowa o iPhone’ach, dobrze by zajął się tym serwis Apple. Poznań ma taki punkt na ulicy Ratajczaka 35, Warszawa na Wareckiej 9, Kraków – na Nadwiślańskiej 11/335.
Dodatkowym atutem takich punktów jest fakt, że ich pracownicy mogą doradzić w zakresie wyboru szybki i wyjaśnią, kiedy i w jakim zakresie przydaje się taka ochrona. I co najważniejsze – w tych samych punktach można też zostawić telefon do naprawy, jeśli zajdzie taka potrzeba.