Exposure X7 znany wcześniej jako Alien Skin od Exposure Software to konkurent dla Lightroom oraz Capture One, który może działać jaka samodzielna aplikacja lub wtyczka do Photoshopa.
W najnowszej wersji przeprojektowano interfejs oraz wprowadzono:
- nowe narzędzie do maskowania, które w inteligenty sposób tworzy maskę w oparciu o pobieżny kontur narysowany przez użytkownika;
- nowe presety wyglądu przestrzeni roboczej zorientowane na realizację konkretnych zadań: retusz lub katalogowanie;
- panele przycinania i transformacji zostały połączone teraz w jedno narzędzie;
- możliwość wyboru nakładek ułatwiających kompozycję przy kadrowaniu, możemy wybierać ze: złotego podziału, trójkąta lub przekątnych linii;
- funkcję usuwania “martwych” pikseli z plików RAW
- lepszą wierność reprodukcji barw przy korzystaniu z zewnętrznych profili;
- na plus wywoływane plików RAW i DNG,
- możliwość dodania niewielkiej ilości szumu do agresywnie odszumionego obrazu, żeby poprawić wygląd obrazu,
- praca na warstwach.





Exposure X7 wykorzystamy przy stylizacji zdjęć z wykorzystaniem efektów symulujących prawdziwe klisze Kodaka, Ilforda czy Polaroida. W kolekcji znajdziemy ich kilkaset, od bardzo starych czarno-białych, przez taśmy filmowe po dość nowe, zarówno czarno-białe, jak i kolorowe. Mamy nawet klisze czułe na podczerwień. i niedoskonałości dobrze znanych obiektywów. Dodatkowo świetnie sprawdza się przy przetwarzaniu RAW-ów z aparatów cyfrowych oraz bezlusterkowców, poprawianiu barw zdjęć i podstawowym retuszu z jego pomocą usuniemy drobne niedoskonałości za pomocą np. łatki lub narzędzia do klonowania, których rozmiar według uznania dostosujemy do potrzeb. Sprawdzi się też jako przeglądarkę plików graficznych, z możliwością oznaczania zdjęć, oceniania, filtrowania i przeszukiwania.
Po wybraniu ulubionej kliszy dostosujemy także różne parametry zdjęcia, jak ekspozycja, oświetlenie, nasycenie barw, kadr czy ostrość. Można także sięgnąć po krzywe, a na koniec wygenerować ziarno, winietę i efekt bokeh. Program uzupełniają tekstury i ramki, które można nałożyć na zdjęcie. Mogą one imitować stary papier, zadrapania lub przeciekające przez nieszczelną kasetę światło. Efekty prezentowane są na żywo. Do tego poprawimy korekcje obiektywu, zmienimy w metadanych datę, dodamy bokeh, wyostrzymy nasze zdjęcie, pozbędziemy się szumów. Mnogość opcji potrafi przyprawić o zawrót głowy.

Polecam jest to fajny program do katalogowania i obróbki zdjęć. Wszechstronność jest jego sporym atutem szczególnie jak się pozna jego wszystkie funkcje to może zastąpić nam konkurencje a co najważniejsze mamy program na własność i nie musimy wykupywać subskrypcji .
Zainteresowany Exposure X7 z tego linku pobierzesz 30 dniową wersje programu a jeśli Ci się podoba to w tej chwili zakupisz pełną wersje za 743zł Polecam również wszystkim oficjalny kanał na YouTube gdzie można zobaczyć liczne tutoriale, które pomagają w lepszym poznaniu recenzowanej aplikacji do retuszu zdjęć.Blow UP3 to wtyczka, z którą możemy powiększać lub zmniejszać obrazy bez powodowania znaczących zmian w jakości obrazu. Jest to przydatne, gdy zależy nam na powiększeniu zdjęcia do ogromnego rozmiaru z zachowaniem gładkich powierzchni i ostrych szczegółów. Algorytmy wykorzystywane przez Blow Up 3 bazują na analizie zawartości zdjęcia, a nie tylko na sąsiadujących pikselach. Dzięki temu powierzchnie, które powinny być gładkie, będą wolne od artefaktów, a elementy o wyraźnych krawędziach nie tracą na ostrości. Wtyczkę można uruchomić z menu „Filtry” Photoshopa.
