
Pierwszy raz do sklepu US AppStore trafiłem kilka lat temu z tego, co pamiętam był to rok chyba 2008, albo 2009. Wtedy to znalazłem ciekawą aplikację, która chciałem pobrać na swojego iPhone’a (był to iPhone 3G), niestety aplikacja ta niebyła dostępna w PL AppStore, ale zostałem przekierowany do US AppStore, żeby móc przeczytać recenzje, czy też zobaczyć screenshot’y z aplikacji. Wtedy też zobaczyłem, ile recenzji/opinii miała ta aplikacji w AppStore. W PL AppStore rzadko kiedy pojawiały się w ogóle jakieś recenzje (mam na myśli rok 2009), żeby wiedzieć, co warta jest dana aplikacja trzeba było ją kupić, a teraz tylko przeczytacie, że aplikacji ma błędy i już wiecie, czego możecie się spodziewać.
Wtedy też postanowiłem założyć tam konto i to była bardzo dobra decyzja.
Dlaczego warto używać US AppStore?
- Aplikacje, które są hitami bardzo szybko wpadają do top 200, a przepraszam teraz lista top została zmniejszona do 150. W PL AppStore zajmuje to zdecydowanie więcej czasu, a i tak można znaleźć aplikacje w top 150, która jest w ogóle nie są dostosowane do nowego większego iPhone’a, którego premiera dla przypomnienia była w 2012 roku, czyli 2 lata temu. Znalazłem aplikację, która zajmuje top najczęściej kupowanych w wersji 1.1, aktualizacja z 1.0 do 1.1 została dodana do AppStore końcem 2009, albo początkiem 2010 roku. Mimo, że jest kompletnie niedostosowana nadal znajduje się w top. Taka właśnie sytuacja dokładnie pokazuje, jak często Polacy sięgają po/kupują inne aplikacje, niżeli te, które są hitami i zajmują top 50.

- Teraz również i w PL AppStore są recenzje aplikacji chociaż nie jest ich tak dużo, a przy tych droższych aplikacjach nadal czasami niema ani jednej recenzji, gdzie w US w każdej wersji programu znajdziecie min kilkanaście recenzji.


- Aplikacja są tańsze nawet kupując karty podarunkowe w cenie 37 PLN – $10. Są również dostępne programy np. FreeMyApps.com lub FeaturePoints.com które w zamian za pobieranie bezpłatnych aplikacji oferują Wam punkty, które później możecie wymienić na konkretne aplikacje oraz inne dogodności np. karty podarunkowe do AppStore. Używając tych stron jesteście spokojnie wstanie uzyskać 35-40zł na miesiąc, co daje wam od kilku do kilkunastu płatnych gier, czy też aplikacji za darmo. W okresie świątecznym możecie zyskać nawet kilkanaście złoty dziennie (mój rekord to 30zł, ale używałem 2 urządzeń (iPhone’a, oraz iPada). Posiadacze iPadów są w lepszej sytuacji tutaj, ponieważ na iPada zazwyczaj jest więcej aplikacji, a i sama pojedyncza aplikacja zapewnia więcej punktów. Jeżeli nie pracujecie i to jest wasze jedyne źródło dochodu to na 100% nie przekroczycie kwoty wolnej od podatku, więc wszystko, co zarobicie jest dla Was.
- Wcześniej (to był chyba rok 2011) była jeszcze dostępna aplikacja w AppStore (oczywiście US bo w PL według informacji „Aplikacja niedostępna w AppStore”) dawała Wam możliwość zarobienia ok $0.50 do $1 dziennie za 20-30 minut oglądania reklam, co de facto wyglądało tak, że oglądaliście jakiś program w TV, czy coś innego, a co 30 sekund klikaliście „Next”. Dzięki tej aplikacji można było codziennie pobierać nową (płatną) grę nie wydając nawet złotówki, czy też dolara z własnej kieszeni. Niestety aplikacja końcem 2012 roku stała się niewypłacalna.
- Spora ilość aplikacji, które bez problemu można pobrać w US AppStore są zablokowane w PL AppStore. Z roku na rok jest ich coraz mniej, ale nadal jest kilka perełek do których dostęp w polskim AppStore jest blokowany.

- W pierwszym tygodniu od premiery iPhone’a 5 (większy ekran = brak dopasowania) wszystkie aplikacje z Top w US AppStore były przystosowane do większego ekranu. Natomiast w PL AppStore trwało to kilka miesięcy nie mówiąc już o polskich aplikacjach, które jeszcze w połowie 2013 roku niebyły przystosowane do iPhone’a 5, a i teraz można znaleźć aplikacje z Top najczęściej pobieranych w PL AppStore, które nadal nie są przystosowane (ciekawe, jak długo zajmie im dostosowanie do nowego iPhone’a 6, który według plotek będzie miał jeszcze większy ekran).
- Częściej w US AppStore pojawiają się promocje, które trwają dłużej i zazwyczaj są dużo lepsze. Przykładowo cena w PL €4.49 w US $4.99 podczas promocji w PL €1.99 w US $0.99.
- Ze sklepu US AppStore korzysta zdecydowanie więcej ludzi w związku z tym nie dochodzi do sytuacji, jak w PL AppStore tzn. w 2014 roku na 90 miejscu pod względem najczęściej pobieranych płatnych aplikacji w kategorii „Productivity” dostępny jest Poradnik do iOS’a 5. Premiera tego softu była 3 lata temu, a nadal jest w top najczęściej pobieranych aplikacji. Jeżeli poradnik do softu, który został opublikowany w 2011 roku jest na 90 miejscu możecie sobie wyobrazić, jak często Polacy wydają pieniądze na płatne aplikacje, a co za tym idzie dłuższy czas, zanim (o ile w ogóle to się wydarzy) naprawdę fajna aplikacji dotrze do top najczęściej pobieranych nie wspominając już o komentarzach bo jak sami wiecie, jeżeli mało osób kupuje aplikacje to również mało recenzji będzie opublikowanych.
-
Takie są moim zdaniem zalety korzystania z amerykańskiego sklepu AppStore, jeżeli również chcecie założyć tam konto zapraszam na jutrzejszy wpis, gdzie krok po kroku przedstawię, jak założyć konto w US AppStore.