Pisanie książki a może pracy dyplomowej wiąże się ze sporymi wyzwaniami, musimy zdobyć liczne materiały na interesujący temat a po wszystkim połączyć to w jedną spójną całość i nie ważne czy zabieramy się do tego jako zupełny świeżak a może stary wyga warto wykorzystać do tego Scrivener od Literature & Latte
Dlaczego właśnie Scrivener? To aplikacja na Mac’a, Windowsa a jakiś czas temu powstała także wersja na iOS to po pierwsze a po drugie i najważniejsze jej zadaniem jest skupić w sobie wszystkie nasze pliki czy to Worda lub inne w jednym miejscu i w wygodny sposób dać nam dostęp do nich nawet wtedy kiedy nie mamy zainstalowanych programów w których zostały pierwotnie stworzone.
Znajdziemy tu doprawdy wszystko, co w dawnych czasach zagracałoby biurko twórców i naukowców, z tym że przeniesione do świata wirtualnego.
Począwszy od kartek papieru, które możemy dowolnie gromadzić i zmieniać ich kolejność, poprzez dedykowaną sekcję przeznaczoną badaniom (w tym miejscu możemy wklejać strony internetowe, pliki dowolnego formatu oraz nasze własne notatki) a skończywszy na wirtualnej tablicy korkowej na której znajdziemy synospis naszego dzieła i wiele, wiele więcej.
A właśnie zapomniałem napisać Scrivener to program do pisania, idealnie nadaje się do dużych publikacji gdzie wymagane jest korzystanie z licznych źródeł.
W Scrivenerze wszystko jest praktycznie na wyciągnięcie ręki. Poszczególne segmenty naszej pracy grupujemy po lewej stronie w binderze, gdzie mamy możliwość edytowania dowolnego z nich albo zestawić dwa obok siebie dzięki funkcji podzielonego ekranu. Kiedy chcemy zespolić poszczególne fragmenty w jedną całość, wystarczy tylko jedno kliknięcie zmiany widoku i już pracujemy na całym dokumencie, nie na jego częściach. Poezja.
Zakończoną pracę możemy skompilować do niemalże dowolnego formatu, od zwykłego .rtf aż po .epub i .mobi.
Mobilna wersja Scrivenera to całkiem nowa, odświeżona wersja programu, która zachowała wszystkie możliwości „dużego” Scrivenera, jednocześnie zyskując ładniejszy, bardziej przejrzysty interfejs i nie przytłacza użytkownika swoim potencjałem.
Wersja desktopowa onieśmiela. Uruchamiając program po raz pierwszy mnogość możliwościami, które użytkownik dostaje od razu, które musi przyswoić przechodząc dedykowany tutorial (którego ukończenie zajmuje bez mała kilka ładnych godzin…) potrafi już na początku odrzucić. Dopiero gdy spędzimy ze Scrivenerem wiele dni w końcu ucząc się ignorować ten ogrom możliwości możemy skupiać się na pisaniu.
Po ściągnięciu mamy dostęp do słownika języka polskiego i nie tylko chociaż zdarza się że nie wszystkie nasze słowa rozpoznaje i potrafi zaznaczyć, że mamy błąd mimo iż tak nie jest.
W wersji na iOS jest natomiast dokładnie na odwrót – Scrivener to przede wszystkim minimalistyczny edytor a dopiero potem odkrywa te wszystkie potężne funkcje, które czynią z niego niezastąpiony kombajn dla rożnej maści pisarzy, studentów i pracowników akademickich.
Jako narzędzie pisarskie Scrivener nie ma sobie równych.
Scrivener na macOS, iOS oraz Windows to kompletne środowisko pisarskie. Dzięki synchronizacji z Dropboxem mamy dostęp do naszych projektów na każdym urządzeniu oraz systemie. Możemy rozpoczęty na komputerze projekt kontynuować następnie na iPadzie, a jeśli mamy chwilkę czasu będąc np. na spacerze lub w drodze do domu komunikacją miejska wyciągnąć iPhone’a i dodać notatki do projektu, lub edytować go bezpośrednio.
W samej aplikacji mamy możliwość wyrażenia zgody czy chcemy korzystać w niej z klawiatura firm trzecich, podejrzeć statystyki i nie tylko.
Co mi się podoba mamy możliwość tworzenia zakładek, dodawania: kolorowych etykiet, statusu naszemu tekstowi, przeglądania ostatnio otwartych dokumentów, wyszukiwarki gdzie po wpisaniu słowa klucza zostaniemy przeniesieni do fragmentu w którym znajduje się interesująca nas fraza.
Nasz gotowy tekst zapiszemy w formacie:,PDF, Word, RTF ustawimy nawet rozmiar papieru na wybrany.
Jak widać opcji jest całkiem sporo i tyczy się to wersji mobilnej jak i na komputery. Jeśli sporo piszesz to jest to produkt dla Ciebie a możliwości jakie się w nim znajdują dadzą Ci sporą władze nad dokumentami.
Jedyną wadą Scrivenera na iOS jest cena oraz na początku ogrom możliwości jakie daje wersja na Windows i Mac’a może przytłoczyć ale od czego są w sieci liczne poradniki i strony, które pomagają zapoznać się z programem i poprowadzić krok po kroku co ważne są też strony w języku polskim na temat Scrivener.
Jeśli chcesz możesz pobrać też wersje testową i przez 30 dni zobaczyć czy jest dla Ciebie tutaj.
[asa_item id=”972387337″ more_info_text=”open in App Store…”]