Dużymi krokami zbliża się premiera nowych iPhone’ów a to najlepszy okres by kupić używany sprzęt taniej. Sam osobiście tak robię.
Szukając okazji można czasem trafić na prawdziwe perełki cenowe, ale jak to w życiu bywa “nie zawsze złoto co się świeci”. Trzeba uważać bo to, że w Polsce tylko sieć Orange zakłada simlocki to wiemy ale w innych krajach dalej zacofanie spore w tym temacie i może się okazać, że okazyjna cena iPhone podyktowana jest tym, że ma blokadę sim.
Najlepiej to sprawdzić przed zakupem wtedy nie będzie problemu, że do ceny trzeba doliczyć jej zdjęcie.
W sieci są różne strony, które ogłaszają się że można u nich sprawdzić na jaką sieć jest blokada nawet i na aukcjach internetowych można zakupić taką usługę.
Na tapetę postanowiłem wziąć dwie strony internetowe, które dają możliwość sprawdzenia z jakiej sieci i nie tylko jest nasz iPhone.
Pierwszapłatna to www.simlock24.pl tutaj przyjdzie nam zapłacić 7,99 zł i czekać w kolejce na stosowne informacje.
Poniższy screen przedstawia jakie wiadomości uzyskamy płacąc wyżej podaną kwotę.
Jak widać dowiemy się z niego:
1. Jaki mamy model telefonu
2. Na jaki region został wypuszczony
3. IMEI, numer seryjny
4. Czy jest objęty gwarancją, wsparciem telefonicznym
5. Gdzie został zakupiony oraz dla jakiej sieci
6. Na jaką sieć jest simlock
7. Czy usługa Find My iPhone jest aktywna (iCloud)
Jak mogłoby się wydawać 7,99 zł za takie sprawdzenie to niedużo a i informacji mamy całkiem sporo.
Ale dla mnie tych informacji jest wyjątkowo mało i przyznam, się że mimo wszystko drogo, do tego sporo zachodu bo i przelew trzeba, rejestrować się nie, nie to odpada.
Druga strona http://imeidata.netoferuje darmowe sprawdzenie sieci iPhone! Dzięki niej dowiemy się tego wszystkiego co z pierwszej (patrz punkty od 1-7) plus poznamy:
8. Datę produkcji
9. Dokładnie ile lat, miesięcy a nawet dni ma nasz iPhone
10. W jakiej fabryce został wyprodukowany, a nawet czy to refurbished
11. Sprawdzimy też czy nie jest na czarnej liście. Akurat ta usługa w wybranych krajach jest bezpłatna ale w pozostałych niestety przyjdzie nam za nią zapłacić już.
Jak widać po co przepłacać za informacje, które możemy mieć całkiem za darmo i to podane w bardziej przystępny sposób niż w płatnym serwisie.
Oczywiście gdy już wiemy, że nasz nowy nabytek ma simlocka i jesteśmy zainteresowani jaką cenę przyjdzie nam za niego zapłacić to możemy skorzystać z podanych wyżej serwisów i u nich ściągnąć simlocka lub szukać na aukcjach internetowych. Najlepiej u pewnych sprzedawców by się nie okazało później, że pieniądze przepadły.