Dużo osób w momencie kiedy przychodzi im zaznajomić się z oficjalną aplikacją do zarządzania plikami od Apple dostaje palpitacji serca i nerwowych tików, szczególnie kiedy tyle słyszą o tym jaki to “potwór”.
Dla tych którzy szukają czegoś prostego i łatwego w obsłudze za to z dużymi możliwościami firma iMobie Inc. stworzyła aplikację AnyTrans 4 dla Windowsa oraz Mac`a.
Do działania wymaga mimo wszystko zainstalowanego iTunes ale potem możemy całkowicie zapomnieć, że mamy taki program i cieszyć się z korzystania z alternatywy dla niego.
Co takiego znajdziemy w AnyTrans 4 i do czego wykorzystamy postaram się pokrótce przedstawić poniżej.
Z jej pomocą sprawdzimy ile zajmują nasze zdjęcia, inne pliki, sam system oraz jak dużo wolnej przestrzeni pozostało.
Wybierając ikonkę “Audio” przyjrzymy się bliżej: nagraniom, dzwonkom, audiobookom, plikom muzycznym jakie znajdują się na naszym iUrządzeniu
Pod ikoną “Video” kryje się biblioteka pobranych: filmów, seriali, teledysków, plików wideo jakie nagraliśmy posegregowanych w zależności czy w trybie: normalnym, zwolnionym a może po klatkowym.
Ikonka “Photos” skrywa dostęp do rolki aparatu z podziałem na albumy, zdjęcia wykonane w serii, panoramy i nie tylko.
Wybierając jedną z ikon sprawdzimy co za obrazy kryją się w środku, jaką mają nazwę, rozdzielczość, kiedy wykonano oraz rozmiar.
“Safari” dla zainteresowanych historią przeglądanych stron internetowych oraz zakładek.
Pod “File System” ukryto dostęp do systemowych plików.
“Books” tutaj mamy podgląd do naszych zakupionych książek jakie mamy na iUrządzeniu tych w formacie epub lub PDF.
Pod ikoną “Apps” przejdziemy do aplikacji jakie mamy zainstalowane, dowiemy się jaką aktualnie wersję posiadamy, jaki iOS minimalnie wymagany jest do działania, rozmiar aplikacji a także ile zajmują dane zawarte w niej, z tego miejsca podejrzymy pojedyncze foldery z każdego programu.
Pod ikonami “Podcast”, “iTunes U”, “Notes” kryją się kolejno podcasty, materiały z aplikacji iTunes U, a także nasze notatki jakie utworzyliśmy w notatniku.
“Message” to tutaj przechowywana jest cała nasza korespondencja, wszystkie wiadomości jakie wysłaliśmy oraz odebraliśmy. W zależności jak dużo ich posiadamy tym dłużej przyjdzie nam czekać na załadowanie.
Mamy nawet rozróżnienie czy wysłaliśmy je jako SMS czy iMessage, jeżeli do naszego kontaktu przypisaliśmy zdjęcie tutaj też się wyświetli.
Wypada w tym miejscu zaznaczyć, że nie zawsze dobrze mamy podpisane od kogo dostaliśmy wiadomość i bywa, że adresat jest losowo dobrany, za to już treści jak najbardziej się zgadzają.
“Contacts” oraz “Calendar” do sprawdzenia zawartości aplikacja wyga wyłączenia na ten czas z korzystania z iCloud.
Jeżeli się zgodzimy dostaniemy dostęp do kontaktów oraz kalendarza.
Pod ikonką “Backups” wykonamy kopie zapasową.
Jeżeli jednak mamy już wykonane kopie zapasowe to z poziomy AnyTrans 4 zaczniemy przeglądać co znajduje się w każdej z nich. Uzyskujemy dostęp do: wiadomości, kontaktów, historii rozmów, notatnika, zakładek, historii przeglądanych stron, kalendarza oraz jakie aplikacje znajdują się w środku.
“iCloud” po zalogowaniu do naszego konta uzyskujemy dostęp do kopi zapasowej zapisanej na serwerach Apple. Mamy praktycznie dostęp do tego samego co w przypadku stacjonarnej kopi.
Trzeba pamiętać, że wymagane jest połączenie iUrządzenia do komputera inaczej nie uzyskamy dostępu do przedstawionych powyżej informacji.
Należy też pamiętać o tym, że prócz przeglądania tego co znajduje się na naszym iUrządzeniu wykonamy kopię poszczególnych plików, skasujemy te które uznamy już za zbędne, zmienimy nazwę, w razie potrzeby utworzymy nowy folder oraz dodamy całkiem nowe pliki.
Z ciekawostek warto wymienić:
– jeżeli mamy podpięte drugie iUrządzenie to przetransferujemy pliki między “dawcą” a “biorcą” w locie, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by kopiować je wprost na komputer;
– nie trzeba się martwić o to by konwertować plik na obsługiwany przez Apple wystarczy dodać interesujący nas a aplikacja sama zajmuje się konwersją na taki by dał się bez problemu odtworzyć w iUrządzeniu.
– mamy też pełen dostęp do biblioteki iTunes. Jeżeli wcześniej korzystaliśmy z firmowego narzędzia Apple i dodaliśmy do niego nasze pliki multimedialne w tym: filmy, muzykę, dzwonki, podcasty, aplikację z łatwością odnajdziemy je posegregowane tematycznie i zdecydujemy co ma pojawić się z tego w naszym iUrządzeniu.
Warto też przyjrzeć się co znajdziemy w ustawieniach i dobrać preferencje według upodobań.
Na uwagę zasługuje:
– importowanie aplikacji razem z danymi znajdującymi się wewnątrz, dzięki temu zachowamy np. savy z gier lub wprowadzone informacje;
– wybór w jakiej jakości mają być importowane filmy, w zależności od dokonanego wyboru będziemy mieć lepszą jakość kosztem dłuższego oczekiwania na konwersje;
– rozmiar zdjęć w sytuacji gdy mamy dużo wolnej przestrzeni warto mimo wszystko zaimportować obrazy w oryginalnej jakości;
– ustawić w jakim formacie zapiszemy: historię przeglądanych stron, wiadomości, kontaktów, danych z kalendarza oraz notatek.
AnyTrans 4 jest bardzo przyjaznym programem do pobrania z tego linku mamy wersję dla Windowsa oraz Mac`a. Trzeba pamiętać o tym, że za wygodę przyjdzie nam sporo zapłacić chociaż co jakiś czas można trafić na interesujące promocje.
Aplikacja bez problemu radzi sobie z najstarszym iPhone`m 3G na iOS 4.2.1 oraz z najnowszym iPhone`m 6 Plus z iOS 8.1.3 nie straszny jej nawet iPad lub iPod Touch.
Polecam wszystkim tym, którzy mają problem z opanowaniem iTunes, mimo, że aplikacja jest po angielsku to wszystko jest przedstawione bardzo czytelnie i prosto.
Najnowsza wersja obsługuje iOS 8.3!