Zdecydowałem się na zakup 1Password na OS X głównie przez informację odnoście tego, ile serwisów wyróżniło tą właśnie aplikację, a lista trzeba przyznać jest dosyć pokaźna. Po kilkunastu dniach używania stwierdzam, iż wydanie nie małych pieniędzy bo aktualnie 1Password w Mac AppStore kosztuje (€44.99 Mac/ €14.99 iOS jest to wersja zarówno na iPhone’a/iPod’a, jak i również na iPad’a) to zdecydowanie dobry wybór, a dodatkowo kupując wersję na iOS i Mac’a macie wszystkie swoje dane w zasięgu ręki.
Na samym początku po zakupieniu, oraz zainstalowaniu aplikacji otwiera nam się okno, gdzie wpisujemy swoje hasło, które będzie swego rodzaju kodem do otworzenia naszego sejfu z wszystkimi danymi. Bardzo istotna rzeczą jest wymyślanie bardzo trudnego hasła, które w przypadku zgubienia, czy też kradzieży sprzętu z zainstalowana aplikacją złodziej najzwyczajniej w świecie nie miał dostępu do wszystkich naszych danych, a należy pamiętać również, iż w 1Password nie zapisujemy tylko haseł do serwisów pocztowych, czy innych stron, ale również mamy opcje do zapisu notatek, czy też danych do naszego konta bankowego. W aplikacji znajduje się również „generator haseł”. Ten dodatek odpowiada za stworzenie hasła, które będzie ciężkie do „złamania”. Mamy do ustawienia: długość, czy hasło ma się składać z symboli/cyfr oraz, czy hasło ma być wymawialne.
Po wstępnej konfiguracji program jest już gotowy do użycia. Klikając w + rozwija nam się lista podstawowych konfiguracji (loginy, konta e mail, członkowska etc.). Każda sekcja jest odpowiednio przygotowana do uzupełnienia danymi. Przykładowo dodając kolejna zakładkę loginy otwiera nam się kategorie login, hasło, strona internetowa, natomiast dodając nowe konto e mail mamy już poprzednie informacje do wpisania jak i również dane serwera poczty wychodzącej, oraz przychodzącej, aby w przyszłości szybciej bez zbędnego szukania uzupełnić dane.
Oprócz dzielenia swoich danych w kategorie (zobacz zdjęcie) możemy również utworzyć swoje własne foldery w których będziemy dodawać dane z których najczęściej korzystamy, lub chcemy mieć zawsze „pod ręką”. Do tego służy również specjalna kategoria „ulubione”, natomiast mając kilkaset różnych danych najlepiej skorzystać z wyszukiwarki, która znajduje się na górze obok znaku +, którym dodajemy nowe dane.
Wszystkie dane są synchronizowane poprzez iCloud, więc dodając nowe dane na Mac’u za chwilę zostaną one również pokazane na naszym iPhone. W aplikacji znajduje się również zakładka „kopia zapasowa” mamy tam dostęp do przywrócenia naszych danych z kopii, która jest wykonywana w momencie, gdy usuwamy lub dodajemy nowe dane do aplikacji. Możemy maksymalnie odtworzyć dane z 30 ostatnich kopii zapasowych. W moim przypadku są również kopie zapasowe z marca.
Audyt bezpieczeństwa. Jest to dodatek, który występuje tylko w wersji na OS X. W dodatku mamy zakładki dotyczące bezpieczeństwa naszych danych tzn. które hasła są słabe, które są powielone oraz które nie zostały zmienione przez ostatnie 6-12 miesięcy / 1-3 lata / ponad 3 lata. Ciekawą opcją w tym dodatku jest „Watchtower”, czyli dodatek odpowiadający za wyświetlanie informacji o lukach bezpieczeństwa.
Do lepszego wykorzystania 1Password polecam zainstalowanie dodatku 1password do przeglądarki. Dzięki temu dodatkowy jedyne, co musimy zrobić, aby się zalogować na swoje konto wystarczy wybrać z listy loginy dane do danego serwisu, a wszystkie dane (login, hasło etc.) zostaną automatycznie wpisane.
Jeżeli nie jesteście pewni, czy chcecie wydać pieniądze na tą właśnie aplikację zawsze możecie przetestować ją za darmo przez 30 dni. Link do aplikacji testowej znajdziecie na stronie producenta. Program można testować tylko w wersji na OS X/Windows.
[asa_item id=”443987910″ more_info_text=”open in App Store…”] [asa_item id=”568903335″ more_info_text=”open in App Store…”]